Baterie i akumulatory w świetle Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542

Data: 4 czerwca  2024

Miejsce: Stadion Legia, ul. Łazienkowska 3, Warszawa

Czas trwania: 9.30 – 15.00

Rejestracja od 9.00 

Cena: 880 zł netto

Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu dla 1 osoby, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch wegetariański.

Cel i zakres szkolenia

Zwiększona produkcja samochodów o napędzie elektrycznym oraz hybrydowym, wprowadzenie na rynek lekkich pojazdów transportu oraz gwałtowny rozwój rynku magazynowania energii elektrycznej zwiększają zapotrzebowanie na baterie i akumulatory. W konsekwencji Unia Europejska uznała za niezbędne opracowanie zharmonizowanych ram regulacyjnych na potrzeby postępowania z wprowadzanymi do obrotu w Unii bateriami w całym ich cyklu życia.  Podstawą tych nowych ram jest Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii, zmieniające dyrektywę 2008/98/WE i rozporządzenie (UE) 2019/1020 oraz uchylające dyrektywę 2006/66/WE.

W trakcie szkolenie przedstawimy:

– podstawowe zagadnienia związane ze zmieniającym się rynkiem baterii, kierunkami zmian w tym zapotrzebowaniu na materiały i surowce stosowane w produkcji baterii

– rozszerzoną klasyfikacja baterii i akumulatorów;

– procedury oceny zgodności,

– wymogi służące pełnemu uwzględnieniu etapu wycofywania baterii z użytku;

– aspekty ponownego użycia, wykorzystania do innych celów, regeneracji, przygotowania do ponownego użycia lub przygotowania do wykorzystania do innych celów;

– informacje w zakresie ograniczenia substancji niebezpiecznych w bateriach w tym wprowadzenie zakazu wywozu baterii niezgodnych z tymi ograniczeniami.

– aspekty dotyczące śladu węglowego w całym cyklu życia baterii i akumulatorów;

– zasady określenia parametrów wydajności i trwałości baterii przenośnych ogólnego stosowania, jak również baterii przemysłowych nadających się do powtórnego naładowania, baterii LMT i baterii do pojazdów elektrycznych;

– wymogi dotyczące wydajności i trwałości baterii wbudowanych do telefonów komórkowych i tabletów;

– minimalne zawartości materiałów z recyklingu w nowych bateriach;

– przepisy gwarantujące możliwość usunięcia i wymiany baterii wbudowanych do urządzeń;

– interoperacyjność ładowarek do określonych kategorii baterii;

– zmiany poziomów zbierania i wymogów recyklingu

– poziomy wydajności procesów recyklingu oraz poziomy odzysku materiałów w celu zapewnienia odzysku wysokiej jakości materiałów dla sektora produkcji baterii;

– etykietowane w celu zapewnienia użytkownikom końcowym przejrzystych, rzetelnych i jasnych informacji o bateriach i zużytych bateriach;

­- oznakowania CE i Procedury oceny zgodności i udział jednostek oceniających

– informacje o danych, które musi podać Importer na wprowadzanych bateriach w celu zapewnienia identyfikowalności baterii w całym łańcuchu dostaw

– prawdopodobny kalendarz zmian; 

– współpraca z organizacją odpowiedzialności producenta

Prelegenci

Dr hab. Zbigniew Rogulski, prof. ucz.

Pracownik naukowy Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016-2024 prodziekan Wydziału Chemii UW. Członek zarządu i rady nadzorczej UWRC sp. z o.o., spółki celowej UW dedykowanej do wsparcia procesu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych powstających na UW (2012-2016).

Główne zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień związanych z: właściwościami elektrochemicznymi pierwiastków grupy siódmej układu okresowego; modyfikacją, rozwojem i recyklingiem elektrochemicznych źródeł prądu oraz wykorzystaniem radioizotopów w medycynie i przemyśle.

Autor i współautor przeszło 60 publikacji naukowych, patentów oraz rozwiązań know-how z zakresu magazynowania energii, recyklingu akumulatorów i baterii, zastosowania radioizotopów w badaniach przedklinicznych kandydatów na nowe leki oraz związki diagnostyczne.

Członek grupy roboczej do spraw Europejskiej Sieci Regionów Chemicznych przy Marszałku Województwa Mazowieckiego.

Ekspert w zakresie magazynowania energii, recyklingu akumulatorów i baterii, wdrażania rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem – ESG (studia podyplomowe) oraz przygotowania i zarządzania projektami (studia podyplomowe).

Mirosław Baściuk

Dyrektor Zarządzający ASEKOL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. oraz zakładu przetwarzania ENVIROPOL PL Sp. z o.o.

Od 20 lat związany z branżą recyklingu w szczególności zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Czynnie uczestniczy w procesach legislacyjnych na etapie konsultacji społecznych oraz prac w komisjach sejmowych. Z jednej strony jest praktykiem gospodarowania odpadami, a z drugiej strony doskonale odnajduje się w regulacjach prawnych.  

Związany z firmami ASEKOL PL, ASEKOL DE i ENVIROPOL PL. Odpowiada za konsolidację działań podmiotów oraz dalszy rozwój firm. 

Piotr Łotowski

Radca Prawny – Pełnomocnik Zarządu ASEKOL PL

Faktura zostanie wystawiona po szkoleniu i przesłana elektronicznie na podany w zgłoszeniu adres e-mail.

Podobne wpisy

Asekol Everest Expedition

Asekol Everest Expedition

Cel wyprawy Celem wyprawy Mateusza Waligóry jest dotarcie na Mount Everest z poziomu morza z wykorzystaniem jedynie siły własnych mięśni, bez emisji zbędnych zanieczyszczeń,.
czytaj wiecej
Sukces Asekol Everest Expedition!

Sukces Asekol Everest Expedition!

21 maja o godz. 6.55 Mateusz Waligóra stanął na szczycie Mount Everestu, na wysokości 8848,86 m.
czytaj wiecej
EKOfeston 2024: święto Ziemi i nowy rekordEKOFESTON

EKOfeston 2024: święto Ziemi i nowy rekordEKOFESTON

22 kwietnia 2024 roku to szczególna data dla miłośników ekologii i zrównoważonego rozwoju – tego dnia odbyła się czwarta edycja EKOfestonu, którego jako.
czytaj wiecej
Back to top button